Z czego powinna być zrobiona miska dla Twojego psa – Poradnik Animal Island

Jak dobrać rozmiar i materiał miski dla psa?

To w czym podasz/podajesz jedzenie ma dla Twojego psa ogromne znaczenie!

Pies to członek naszej rodziny, i tak jak Tobie należy mu się zdrowa i elegancka zastawa do spożywania smacznych posiłków. Zdrowa i piękna micha ma znaczenie!

Idealna miska powinna zapewniać psiakowi maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas picia wody i spożywania posiłków!

Jak wybrać odpowiednią miskę dla pupila? Sprawdź nasz poradnik i przekonaj się, jakie parametry wziąć pod uwagę i jak dobrać miskę dla Twojego psa!

Spis treści:

 • Jaka miska dla psa
 • Higiena misek
 • Miski plastikowe
 • Miski metalowe
 • Miski ceramiczne i szklane

Jaka miska dla psa do wody i do karmy?

Psia zastawa powinna składać się z dwóch odpowiednio dopasowanych misek!

Twój pies potrzebuje minimum dwóch misek (do wody i do karmy) i zdecydowanie zasługuje na to, by były to najlepsze naczynia pod słońcem!

Musisz wiedzieć, że wybór odpowiedniej miski dla psa ma ogromne znaczenie dla  jego zdrowia i dobrego samopoczucia! Nawet najlepiej zbilansowany i najpyszniejszy psi posiłek może stracić na wartości, jeśli zostanie podany w naczyniu nie spełniającym norm bezpieczeństwa, wchodzącym w reakcję z żywnością i/lub zmieniającym jej smak!

A zatem… czas wziąć pod lupę psie miski i wybrać te, które idealnie sprawdzą się w Waszym przypadku!

Higiena misek dla psów

Czy wiesz, że utrzymanie misek w czystości ma wielkie znaczenie dla zdrowia, apetytu i dobrego samopoczucia Twojego psa?

Masz na oku idealne miski? Przeanalizuj materiał, z którego zostały wykonane pod kątem łatwości utrzymania naczyń w czystości! Wodę i jedzenie dla psa powinniśmy podawać wyłącznie w czystych i porządnie opłukanych. Co to oznacza? Psia zastawa, podobnie  jak Twoje talerze i kubki, powinna być myta po każdym użyciu! Miskę na karmę będziesz więc najczęściej od dwóch do trzech razy dzienne przy psach dorosłych a karmiąc szczeniaczka, nawet częściej bo do 4 – 5 razy na dobę, a miskę na wodę – kilkukrotnie w ciągu dnia, za każdym razem, gdy wymieniasz jej zawartość.

Miski dla małych i dużych psów – czyli jaki rozmiar będzie najlepszy?

Rozmiar miski ma znaczenie!

Wybieranie miski zacznij od określenia idealnego rozmiaru naczynia dla Twojego pupila! Miska do wody i karmy (mokrej i suchej) powinna mieć odpowiednią wielkość, czyli być dopasowana do wielkości czworonoga, kształtu i wielkości pyszczka oraz objętości porcji, które zjada. Masz do wyboru dwie miski o zbliżonych gabarytach i nie wiesz, na którą się zdecydować? Wybierz tę większą, w myśl zasady, że lepsza miska za duża niż za mała.

Na co zwrócić uwagę wybierając rozmiar miski dla psa?

 • Anatomia, kształt i wielkość pyszczka psa – Twój pupil powinien móc bez problemu wsadzić pyszczek do miski i swobodnie rozprawić się z jej zawartością
 • Wielkość psa w kłębie (wysokość liczona od podłoża do najwyższego miejsca przy nasadzie szyi) – miski w rozmiarach S i M sprawdzą się dla małych i średnich ras (mierzących do 35 cm lub do 45 cm w kłębie).

Ceramiczna, plastikowa, metalowa miska? Która najlepsza?

Czy wiesz, że to z jakiej miski Twój psiak będzie jadł posiłki ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia oraz smaku jedzenia, które mu serwujesz?

Wiesz już, jaki rozmiar powinna mieć miska dla Twojego pupila. Czas na przeanalizowanie kwestii materiału, z którego może i powinna być wykonana! Wybór misek dla psów może przyprawić o zawrót głowy nawet najbardziej doświadczonego i zakochanego w swoim pupilu psiarza. Wiesz, że materiał, z którego wykonano miskę dla Twojego czworonoga może mieć wpływ na jego dobre samopoczucie i zdrowie? Idealna miska dla psa to naczynie, które nie wchodzi w żadne reakcje z psim jedzeniem i nie zmienia jego smaku! Jaką miskę wybrać? Plastikową, metalową, ceramiczną czy szklaną?

Miska plastikowa dla psa

Miski z tworzyw sztucznych należą do najpopularniejszych w swojej kategorii. Dostępne są w szerokiej palecie kolorów, wzorów i rozmiarów oraz w atrakcyjnych cenach (miski plastikowe należą do najtańszych na rynku!). Szczegółowa analiza psich misek z tworzyw sztucznych nie pozostawia jednak złudzeń, co do jakości większości z nich.

Plastikowe miski charakteryzują się niska trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dość łatwo można je zarysować, zgnieść, połamać lub przedziurawić. Jeśli nasz pupil, w przypływie emocji (choćby tych, związanych z oczekiwaniem na pyszny posiłek od Ciebie), zacznie się bawić miską – z łatwością może ją pogryźć. Ponadto powierzchnia plastiku jest dość trudna do utrzymania w idealnej czystości – w niewidocznych dla oka rysach i większych pęknięciach mogą gromadzić się resztki pokarmów, a to z kolei może prowadzić do rozwoju bakterii i pleśni.

Musisz również wiedzieć, że mikroplastik, który powstaje na skutek stopniowej degradacji tworzyw sztucznych przenika do pożywienia i… jest połykany przez psa wraz z karmą i przedostaje się do układu pokarmowego naszego przyjaciela! W 2013 roku naukowcy z University of Texas Medical Branch odkryli, że nawet niewielkie stężenie takich substancji chemicznych pochodzących z plastiku może zakłócać funkcjonowanie układu hormonalnego, wywoływać zaburzenia metaboliczne (otyłość, cukrzyca), a nawet być rakotwórcze dla ludzi i zwierząt.

Wiemy, że zależy Ci na zdrowiu, dobrym samopoczuciu i kondycji Twojego psa, dlatego… omijaj plastikowe miski naprawdę szerokim łukiem!

Miska metalowa dla psa

Jeśli nie plastik, to może… metal? Miski metalowe są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne (w tym zarysowania i mikrouszkodzenia) niż ich plastikowe „koleżanki”. Metal jest też łatwiej utrzymać w czystości. Wady? Jest ich całkiem sporo!

Największą wadą metalowych misek jest fakt, że mogą zmieniać smak wody i karmy! Metaliczny posmak może skutecznie zniechęcać psiaka do picia i jedzenia, a w przypadku niektórych czworonogów  – wywoływać alergie lub wzmacniać reakcje alergiczne. Miski metalowe to również miski „hałasujące”. Ich przesuwanie może generować nieprzyjemne dźwięki, które Twojemu wrażliwemu psiakowi przysporzą stresu i pozbawią przyjemności z jedzenia nawet najlepszych kąsków! Ty pewnie też nie jesz z metalowych talerzy?

Aluminiowe i stalowe miski są droższe oraz trwalsze od misek plastikowych, ale fakt, że wpływają na smak wody i jedzenia Twojego pupila powinien być argumentem, dla którego… przejdziesz obok nich obojętnie, szukając czegoś jeszcze lepszego!

Miska ceramiczna i miski szklana dla psa

Plastik i metal odrzuciliśmy. Co nam zostało? Ceramika i szkło! Czyli materiały nieorganiczne i niemetaliczne.

Miski dla psów wykonane z ceramiki i szkła uznawane są za najbezpieczniejsze w kontekście zdrowia Twojego pupila! Te naczynia mogą być wykorzystywane zarówno do podawania wody, jak i suchej i wilgotnej / mokrej karmy (gotowej lub przygotowywanej samodzielnie przez Ciebie!). Ceramika i szkło nie wywołują alergii, nie wpływają na smak karmy i wody oraz pozwalają na maksymalnie higieniczne użytkowanie misek, które łatwo utrzymać w czystości.

Kolejną ważną zaletą misek ceramicznych i szklanych jest ich waga, gwarantująca optymalną stabilność naczyń. Twój pies raczej nie będzie próbował ich podnosić czy przenosić, a podczas spożywania posiłku – miska będzie stała na swoim miejscu.

Czy ten wybór ma jakieś wady? Za jedyny minus tego rozwiązania można uznać wyższą cenę szklanej miski (w stosunku do misek plastikowych i metalowych). Potraktuj jednak ten wydatek jak inwestycję w zdrowie i samopoczucie Twojego czworonożnego przyjaciela! Brzmi dobrze, ?

Zdrowie Twojego pupila ma dla nas ogromne znaczenie, dlatego chcemy, aby Twoja decyzja odnośnie wyboru materiału miski była jak najbardziej świadoma!

Sprawdź, jakie piękne miski szklane oferujemy!

Szklane miski ANIMAL ISLAND to naczynia najwyższej jakości, zaprojektowane z miłości do czworonogów, solidne i ciężkie. Na tle innych szklanych misek wyróżnia je piękna bukowa podstawka, do której można dokleić silikonowe, antypoślizgowe naklejki-podstawki  ograniczające przesuwanie się miski podczas jedzenia. Miski zostały wykonane i wykończone wyłącznie z użyciem bezpiecznych materiałów oraz atestowanych, organicznych farb. Bezpieczny kontakt z żywnością gwarantujemy certyfikatem – masz pewność, że miska jest całkowicie bezpieczna dla Twojego pupila.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Wszystkie szklane miski wykonujemy ze szkła pochodzącego z recyklingu i nadającego się do ponownego przetworzenia! Możliwość dostarczenia Ci doskonałych, bezpiecznych misek dla psa oraz dbania o środowisko (równocześnie!) ma dla nas ogromne znaczenie!

Czy miski dla psów mogą być ładne?

Każdy dom, w którym mieszka pies, jest piękny! Ładna miska to idealne dopełnienie tego obrazu!

Przedstawiliśmy już wszystkie najważniejsze cechy, które powinna mieć miska dla Twojego psiaka. Postawmy więc kropkę nad przysłowiowym „i”, analizując ostatnią kwestię: wygląd miski! On również ma znaczenie! Miski Twojego pupila są stałym elementem wyposażenia każdego psiego domu, dlatego aspekt estetyczny jest bardzo istotny! Doskonale rozumiemy, że chcesz, aby miseczki Twojego psa były nie tylko optymalnie dobrane do jego potrzeb i bezpieczne dla jego zdrowia, ale również po prostu dobrze wyglądały i pasowały do wnętrza. Miski szklane idealnie wpisują się w Twoje oczekiwania i precyzyjnie zaspokajają psie i ludzkie potrzeby!

Jaka miska będzie najlepsza dla Twojego psa? Podsumujmy!

Wiesz już, że wybór odpowiedniej miski dla psa jest ważniejszy, niż mogłoby się wydawać! Wybierając się na zakupy, warto pamiętać o kilku najistotniejszych cechach idealnej miski dla psiaka.

Idealna miska jest:

 • wykonana z odpowiedniego i bezpiecznego materiału, który nie będzie szkodliwy dla zdrowia Twojego psiego Przyjaciela (zdecydowanie rekomendujemy szkło!),
 • łatwa w utrzymaniu w czystości,
 • dobrana do wieku i wzrostu psiaka w taki sposób, by zapewnić mu optymalny komfort podczas jedzenia (im większy pupil, tym większej miski potrzebuje, zawsze lepiej postawić na miskę większą niż za małą),
 • wyposażona w antypoślizgową, gumową obramówkę, która zapobiega przesuwaniu się miseczki podczas jedzenia.
Newsletter
close slider

  Zapisz się do newslettera